25 մայիսի 2009 - 21:47 AMT
Բռնցքամարտի Թուրքիայի պատանիների հավաքականը, որը Երեւան է ժամանել մասնակցելու աշխարհի առաջնությանը, քիչ էր մնում որակազարկվեր: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է Հայաստանի Բռնցքամարտի ֆեդերացիայի առաջին փոխնախագահ Դերենիկ Գաբրիելյանը, Թուրքիայի հավաքականը չէր անցել ամենամյա բժշկական զննումը, եւ այդ պատճառով նրան կարող էին թույլ չտալ մասնակցել առաջնությանը:
«Այդպիսի դեպքերում հավաքականներին թույլ չեն տալիս մասնակցել առաջնությանը, բայց այդ տհաճ միջադեպից խուսափելու համար մեր ֆեդերացիայի միջնորդությամբ Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիան (AIBA) նրանց թույլ տվեց բժշկական քննություն անցնել Հայաստանում: Ես գտնում եմ, որ այդ խնդիրը դարձավ իրենց սաների հանդեպ թուրք մարզիչների ոչ կորեկտ մոտեցման հետեւանքը: Պատանիները դրանում մեղավոր չեն»,- նշել է Գաբրիելյանը:
Գաբրիելյանը մեկնաբանեց նաեւ մրցավարության ցածր մակարդակի մասին թուրքական հավաքականի գլխավոր մարզչի հայտարարությունը: «Թուրք բռնցքամարտիկի մասնակցությամբ մենամարտերից մեկի ելքը վիճելի էր. հաղթանակը թուրքի մրցակցին տվեցին: Նրանց մարզիչը ոչ պաշտոնապես դժգոհություն հայտնեց մրցավարության առնչությամբ, բայց, ըստ կանոնադրության, օրվա ընթացքում նրանք կարող էին բողոքարկել, եւ մենամարտի ելքը կվերանայվեր: Բողոքարկումն արժե 500 ԱՄՆ դոլար եւ դրական որոշման դեպքում թուրքական կողմին կվերադարձնեին 400 դոլարը: Սակայն Թուրքիայի հավաքականը սահմանափակվեց բանավոր դժգոհությամբ»,- ասել է Գաբրիելյանը: