SpaceX-ի Crew Dragon տիեզերանավը մասնավոր աստղագնացների կառավարմամաբ իր առաջին ուղեծրային թռիչքը կկատարի, որը կլինի պատմական, քանի որ կանցնի Երկրի բևեռների վրայով։
Fram2 առաքելության ընթացքում տիեզերանավը կթռչի 425-450 կմ բարձրության վրա՝ կատարելով թռիչքներ Երկրի Հյուսիսային և Հարավային բևեռների վրայով։ Թռիչքի ընթացքում հավաքված տվյալները կօգնեն ուսումնասիրվել բևեռային սառցագագաթները և այդ հեռավոր շրջանների կլիմայական առանձնահատկությունները, հայտնում է Interfax.ru-ն։
Առաքելության շրջանակներում կմասնակցեն մասնավոր տիեզերագնացներ, այդ թվում՝ մալթացի ձեռնարկատեր Չուն Վան, գերմանացի ինժեներ Ռաբեա Պատրիսիա Ռոգգեն, ավստրալացի բևեռային հետազոտող Էրիկ Ֆիլիպսը և նորվեգացի ռեժիսոր Յանիկե Միքելսենը։ Չնայած առաքելության ֆինանսավորման ընդհանուր գումարը հայտնի չէ, մենակ այն, որ Չուն Վան մասնակցելու է, դա նշում է նրա ներդրումը։
Մինչև 3-5 օր տևող այս առաքելությունը չի նախատեսում ինտեգրվել Միջազգային տիեզերակայանին, սակայն այն լայնամասշտաբ նշանակություն կունենա գլոբալ կլիմայական փոփոխությունների և ծայրահեղ միջավայրերի ուսումնասիրության համար։