26 մայիսի 2025 - 18:38 AMT
ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի շրջանակում մասնակցել է «Հարավային Կովկասը որպես ռազմավարական հանգույց. առևտրի և կապի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները» թեմայով կազմակերպված պանելային քննարկմանը՝ խոսելով ապաշրջափակման մասին։
«Ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության պահպանմամբ, ինչպես նաև փոխադարձության ու իրավահավասարության սկզբունքների շրջանակում»,–ասել է նա։
Անդրադառնալով իրեն ուղղված հարցերին, մասնավորապես՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին՝ նա նշել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված այդ նախաձեռնությունն ուղղված է տարածաշրջանի հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը, կայունության ձևավորմանը և տնտեսական համագործակցության խորացմանը, ինչը, իր հերթին, պայմաններ է ստեղծում փոխկախվածության համար տարածաշրջանի ներսում։