Գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանին կալանավորելու որոշման դեմ վերաքննիչ դատարան է ներկայացվել բողոք, ինչը հաստատել է նրա պաշտպան Ռուբեն Հակոբյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նշվում է, որ մեղադրանքը ներկայացվել է՝ ընդամենը մի քանի վայրկյան տևողությամբ տեսանյութի հիման վրա, մինչդեռ, պաշտպանության կողմը պնդում է, որ այն որևէ հանցակազմ ընդհանրապես չի պարունակում, մեղադրանքն ապօրինի է։
Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Արտակ Կարապետյանի, բավարարել է քննիչի միջնորդությունը՝ Սամվել Կարապետյանին կալանավորելու վերաբերյալ։ Նրան մեղադրանք է ներկայացվել իշխանությունը զավթելու կոչերի հիմքով, թեև, ըստ պաշտպանող կողմի, Կարապետյանը ընդամենը Հայ Առաքելական եկեղեցու պաշտպանությամբ հանդես եկած հայտարարություն է արել՝ ի պատասխան դրա դեմ իրականացվող հարձակումների։