Կիրակի օրվա «Հրեշտակ Տիրամոր» աղոթքի ընթացքում Հռոմի պապ Լեո XIV-ը կոչ է հղել համաշխարհային առաջնորդներին՝ ստանձնելու պատասխանատվություն հակամարտությունների լուծման համար։ Նա իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնգարի նախաստորագրմանը։
Պատերազմը, ընդգծել է նա, պետք է մերժվի որպես «հակամարտությունների լուծման միջոց», հայտնում է Vatican News-ը։
Աղոթքից հետո Պապը միջազգային հանրությանը և առաջնորդներին հորդորել է ակտիվորեն աշխատել խաղաղության հաստատման ուղղությամբ՝ հավատացյալներին կոչ անելով երբեք չդադարել դրա համար աղոթել։
«Շարունակենք աղոթել բոլոր պատերազմների ավարտի համար», – ասել է Պապը։
Օգոստոսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են համաձայնագիր, որը Պապ Լեոն հույսի նշան է անվանել։ Նա նշել է, որ նրանց համատեղ հայտարարությունը կարևոր առաջընթաց է և «մենք բոլորս հույս ունենք, որ այն կնպաստի կայուն և երկարատև խաղաղությանը Հարավային Կովկասում»։