3 հոկտեմբերի 2025 - 11:26 AMT
Գրիգորյան․ ՀՀ–ն խորապես գնահատում է Գերմանիայի աջակցությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության ջանքերին
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ներկա է եղել Գերմանիայի Միասնության օրվա կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառմանը, որտեղ հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով՝ խաղաղություն ու բարեկեցություն մաղթելով գերմանական ժողովրդին։
Մհեր Գրիգորյանն ընդգծել է վերջին տարիներին Հայաստանի և Գերմանիայի համագործակցության շարունակական առաջընթացը՝ տարբեր ոլորտներում, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում։ Նա հավելել է, որ Հայաստանը խորապես գնահատում է Գերմանիայի աջակցությունը Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին։
«Մհեր Գրիգորյանը հույս է հայտնել, որ համատեղ ջանքերով կշարունակի ընդլայնվել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև համակողմանի փոխգործակցությունը՝ ուղղված երկու ժողովուրդների բարեկամության և բարօրության ամրապնդմանը: «Հայաստանն ու Գերմանիան կապված են ոչ միայն միջպետական ամուր կապերով, այլև հիմնարար ազատությունների և իրավունքի գերակայության հանդեպ ընդհանուր հանձնառությամբ: Մեր երկրների միջև հարաբերությունները հիմնված են վստահության և փոխադարձ հարգանքի վրա»,- նշել է փոխվարչապետ:
Փոխվարչապետը դրականորեն է արձագանքել նաև Գերմանիայի հետևողական աջակցությանը՝ ուղղված Հայաստանում ժողովրդավարության խորացմանը, կայուն զարգացման խթանմանը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ համագործակցության խորացմանը։ Այս համատեքստում նա կարևորել է Գերմանական միջազգային համագործակցության գործակալության և Վերականգնման վարկերի բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերը, որոնք ծառայում են Հայաստանի կառավարության առաջնահերթ ոլորտների զարգացմանը։