ԱՊՀ ղեկավարների խորհրդի որոշմամբ՝ Հայաստանի Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքը հռչակվել է ԱՊՀ 2026 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաք, հայտնում է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։
«ԱՊՀ երիտասարդական մայրաքաղաք» միջազգային ծրագրի շրջանակներում 2026 թվականին Կապանում նախատեսվում է անցկացնել բազմապիսի և ընդգրկուն միջոցառումներ։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը որոշել է համատեղել «ԱՊՀ 2026 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաք» ծրագրին և Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի երիտասարդական մայրաքաղաքի ծրագրին հատկացվելիք ֆինանսական և մարդկային ռեսուրսները։ Այս քայլով նախատեսվում է զգալիորեն բարձրացնել Կապանի՝ որպես ԱՊՀ երիտասարդության մայրաքաղաքի միջազգային տեսանելիությունն ու հանրային մասնակցությունը։