21 հոկտեմբերի 2025 - 18:51 AMT
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Թադևոս Ավետիսյանը հայտարարել է, որ ըստ պաշտոնական տվյալների՝ 2025 թվականի հունվարից մինչև օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում ժողովրդագրական բոլոր հիմնական ցուցանիշներով արձանագրվել է վիճակի զգալի վատթարացում՝ նախորդ տարվա համեմատ։
ԱԺ հայտարարությունների ժամին ունեցած իր ելույթում պատգամավորը շեշտել է, որ ամենազարհուրեցնողն այս թվերի շարքում փոքր երեխաների՝ հատկապես 0-4 տարեկանների մահացության աճն է, գրում է Panorama.am-ը։
«Բազմաթիվ անգամներ այս ամբիոնից խոսել են այդ մասին՝ իբրև ծրագրեր են բերում, սա էն անում, այն էն անում, բայց 0-4 տարեկան երեխաների մահերի դեպքերն աճել են մոտ 10 տոկոսով»,- ասել է Ավետիսյանը։
Նա նշել է, որ այս լուրջ ժողովրդագրական բացասական միտումները բնորոշ են գործող իշխանության յոթամյա կառավարման շրջանին, և դրանց հիմնական պատճառներից մեկը շարունակում է մնալ սոցիալական անհավասարությունը։