5 դեկտեմբերի 2025 - 12:19 AMT
Բայրամովը խոսել է հաստատված «ամենահանգիստ շրջանի» և ՀՀ Սահմանադրությունում առկա «տարածքային պահանջների մասին»
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյխուն Բայրամովը ԵԱՀԿ արտաքին գործերի նախարարների 32-րդ նստաշրջանի ժամանակ ասել է, որ այժմ Ադրբեջանի և ՀՀ միջև այժմ ամենակայուն ու հանգիստ շրջանն է։
«Ադրբեջանին ու Հայաստանին միջև խաղաղության հաստատման առումով արձանագրվել է նշանակալի առաջընթաց, որն իր լավագույն մակարդակին հասավ շնորհիվ Վաշինգտոնյան պատմական խաղաղության գագաթաժողովի, որը տեղի ունեցավ այս տարվա օգոստոսի 8–ին», — ասել է նա, հայտնում է APA-ն։
Նա ավելացրել է, որ կողմերն արդեն սկսել են իրականացնել կոնկրետ նախաձեռնություններ կառավարական, խորհրդարանական և քաղաքացիական մակարդակներում։
Բայրամովն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը՝ «խաղաղ օրակարգի նախաձեռնող լինելով, անշեղորեն հետևում է այդ ճանապարհին և ակնկալում է Հայաստանի կողմից փոխադարձ քաղաքական կամքով և պատասխանատվությամբ լի որոշումներ»։
«Հայաստանի Սահմանադրությունում դեռ առկա տարածքային պահանջների վերացումը կտա հնարավորություն ստորագրելու նախաստորագրած երկկողմանի համաձայնագիրը, այնուհետև վավերացնել այն և հասնել վերջնական խաղաղության հաստատմանը», — ընդգծել է Բայրամովը։
Նա այնուհետև նշել է, որ խաղաղ գործընթացի լրացուցիչ խթանման նպատակով Ադրբեջանը անհատական որոշմամբ հանել է Հայաստանի համար ապրանքաշրջանառության տարանցման սահմանափակումները։
«Այս ձեռքբերումները ակնհայտ ցույց են տալիս, որ ուղիղ երկկողմանի բանակցությունները լավագույն ճանապարհն են առաջընթացի համար»,–ասել է նա։
Նա նաև հիշեցրել է, որ «Թրամփի ուղու» ժամանակին իրականացումը մեծ նշանակություն ունի։
«Այս մուլտիմոդալ հաղորդակցության երթուղին պետք է ընդգրկի երկաթուղի, ավտոճանապարհներ և այլ հաղորդակցական ցանցեր, ինչպես նաև ապահովի Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության անմիջական կապը, ինչն օգտակար կլինի նաև ՀՀ համար։ Ինչպես բազմիցս նշվել է, հաղորդակցությունների բացումը անդրադառնում է ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության կայունությանը, այլև լայն մասշտաբով մեծ օգուտներ է բերում», — ասել է նա։