22 դեկտեմբերի 2025 - 16:29 AMT
ԱՄՆ-Ադրբեջան առևտրի պալատը (USACC) անցկացրել է դեսպանների բարձր մակարդակի կլոր սեղան «Թրամփի ուղին՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» (TRIPP) թեմայով՝ ընդգծելով նախաձեռնության առանցքային դերը Միացյալ Նահանգների՝ Կենտրոնական Եվրասիայում վերակազմակերպված ներգրավվածության շրջանակում։ Նիստին մասնակցել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի դեսպանները, հայտնում է Factor.am-ը։
Փակ ձևաչափով անցկացված հանդիպմանը ներկա են եղել նաև Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի այլ երկրների դեսպաններ, ամերիկյան կառավարության տարբեր գերատեսչությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի առաջատարներ։ Քննարկվել է, թե ինչպես կարող է TRIPP-ն արագացնել ենթակառուցվածքների զարգացումը, ամրապնդել տարածաշրջանային կապը և ամրապնդել ԱՄՆ կայուն տնտեսական ներկայությունը Միջին միջանցքի երկայնքով։
«Օգոստոսյան խաղաղության համաձայնագիրը, որը կնքվել է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, և որի միջնորդը եղել է այս վարչակազմը, ստեղծեց պատմական բացում: TRIPP-ն այն միջոցն է, որով մենք այդ խաղաղությունը դարձնում ենք կայուն՝ տարանցիկ երթուղին վերածելով համատեղ բարգավաճման շարժիչի։ Ամերիկյան ընկերություններն ու կապիտալը կարևոր են այդ տեսլականի համար, և այս վարչակազմը հանձնառու է ապահովել, որ նրանք տեղ ունենան բանակցությունների սեղանի շուրջ»,- ասել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության գրասենյակի տնօրեն և խաղաղության առաքելությունների հատուկ դեսպան Վինայ Չավլան։
TRIPP նախաձեռնության մեկնարկին USACC-ի գործադիր տնօրեն Նաթիգ Բախիշովը նշել է, որ այն դուրս է գալիս ավանդական տարանցիկ մոդելներից՝ ընդգրկելով ենթակառուցվածքային ներդրումները, կարգավորումների համադրման գործընթացները և մասնավոր հատվածի ընդգրկումը միավորված ռազմավարական մոտեցման մեջ։ Նա ընդգծել է, որ TRIPP-ը դարձել է Միացյալ Նահանգների նորացված ներգրավվածության հիմնաքարը Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում՝ առաջին անգամ վերջին տասնամյակի ընթացքում ապահովելով շուկայական լուծումներ տարածաշրջանային ինտեգրման ու կապի ամրապնդման նպատակով։
Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Թուրքմենստանի և Ուզբեկստանի ներկայացուցիչներն իրենց դիտարկումներն են ներկայացրել՝ անդրադառնալով այն հարցերին, թե ինչպես TRIPP-ը կարող է լրացնել ազգային զարգացման ծրագրերը, խթանել միջսահմանային համագործակցությունը և բարձրացնել տարածաշրջանային երթուղիների մրցունակությունը։
«Նախագահ Թրամփի առաջնորդության շնորհիվ է, որ մենք կարողացանք ստեղծել խաղաղության համար այս մղիչ ուժը և TRIPP-ը դարձնել մեր տարածաշրջանային ռազմավարության առանցքային տարր։ ԱՄՆ-ի ներգրավվածությունը կօգնի այս նախաձեռնությունը վերածել շոշափելի օգուտների Հարավային Կովկասի, Կենտրոնական Ասիայի և այլ երկրների համար: Ես ողջունում եմ մեր ադրբեջանցի գործընկերների հետ կառուցողական համագործակցությունը և այն փաստը, որ քննարկումներն այժմ առաջ են շարժվում դեպի կոնկրետ զարգացման նախագծեր: Այս տեսակի գործնական համագործակցությունը կարևոր է իրական տնտեսական և սոցիալական արդյունքների հասնելու համար»,- ասել է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը։
ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Խազար Իբրահիմը, իր հերթին, նշել է, որ «օգոստոսյան գագաթնաժողովը պատմական դեր է խաղացել տարածաշրջանային խաղաղության գործընթացի առաջխաղացման գործում»։
«Կապի և համագործակցության սկզբունքները վաղուց են առաջ մղվում Ադրբեջանի կողմից, որն արդեն իսկ ամուր գործընկերային հարաբերություններ է հաստատել Թուրքիայի, Վրաստանի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների հետ՝ ապահովելով ամուր հիմք զարգացման համար: Այս թափը իրական է, և մենք պետք է արագ շարժվենք: TRIPP-ի՝ որպես Միջին միջանցքի հիմնական բաղադրիչի հաջողությունն ապահովելը կարևոր է»,- ասել է ադրբեջանցի դիվանագետը։
Քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև ամերիկյան կառույցների դերին, մասնավորապես ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի (DFC) մասնակցությանը՝ նախագծերի ֆինանսավորման, առևտրի ակտիվացման և ներդրումային ռիսկերի նվազեցման հարցերում։ Մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչները՝ այդ թվում Google-ը, Bechtel-ը, Tetra Tech-ը, ինչպես նաև տարածաշրջանային առևտրային միավորումները, կիսվել են իրենց փորձով և ընդգծել աճող հետաքրքրությունը՝ կապված TRIPP-ի և հարակից տարածաշրջանային ծրագրերի ստեղծած առևտրային ու ներդրումային հնարավորությունների հետ։
USACC-ը վերահաստատել է իր հանձնառությունը՝ շարունակելու ակտիվ երկխոսությունը ԱՄՆ-ի պետական մարմինների, կառավարությունների ու մասնավոր հատվածի միջև՝ TRIPP-ի արդյունավետ իրագործումը և դրա երկարաժամկետ ազդեցությունը ապահովելու նպատակով։