9 հունվարի 2026 - 11:00 AMT
«Mega Trade» ընկերության տնօրեն Կարեն Այրիյանը հայտնել է, որ Վրաստանը որոշում է կայացրել վճար սահմանել Ադրբեջանից Հայաստան ներկրվող բենզինի երկրորդ տարանցման համար։
Նրա խոսքով՝ առաջիկա ներմուծման ընթացքում Ադրբեջանից Հայաստան կբերվի ոչ միայն Premium տեսակի, այլ նաև Regular տեսակի բենզին։ Ներմուծումն իրականացվելու է Վրաստանի տարածքով տարանցման միջոցով, ինչի համար այս անգամ կգանձվի համապատասխան վճար, հայտնում է Auroranews.am-ը:
Այրիյանը նշել է, որ տարանցման վճարի կիրառումը էական ազդեցություն չի ունենա վառելիքի վերջնական գնի վրա։ Նրա գնահատմամբ՝ բենզինի գնի ձևավորման վրա առավել մեծ ազդեցություն ունեն արտարժույթի փոխարժեքների տատանումները և համաշխարհային շուկաներում նավթամթերքների գները։
Ադրբեջանական բենզինի հիմնական ներմուծողները Հայաստանի շուկայում «Mega Trade» և «Shisha World» ընկերություններն են։ Ըստ աղբյուրների՝ առաջին տարանցման ընթացքում Վրաստանը ադրբեջանական վառելիքի տեղափոխման համար վճար չէր գանձել։
Ավելի վաղ ադրբեջանական բենզինի ներմուծման հարցին է անդրադարձել ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ նշելով․ «Բենզինի ձեռքբերումը, որքան հասկանում եմ, շատ շահավետ է ՀՀ քաղաքացիների համար։ Ես տեսա, որ բոյոկոտի կոչեր կան, բայց իմացա, որ նաև հերթեր կան այդ բենզինի համար»Լ