Չեխական Lidové noviny պարբերականն անդրադարձել է Բաքվի բանտում պահվող գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի առաջադրմանը Վացլավ Հավելի անվան մարդու իրավունքների 2026 թվականի մրցանակին:
Պարբերականը գրել է, որ նրան առաջադրել է Հայաստանից և արտերկրից մարդու իրավունքների պաշտպանների մի խումբ:
«Նրանք նշում են, որ թողնելով հարստությունն ու անձնական հարմարավետությունը՝ Վարդանյանը բառի բուն իմաստով անձնազոհություն է կատարել՝ փոխելով փրկել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին, երբ արդեն պարզ էր, որ Ադրբեջանը կգրավի տարածքը, իսկ ռուսները թույլ կտաբ, որ իրադարձությունները ծավալվեն անվերահսկելի կերպով: Նա վտանգի ենթարկեց անձնական անվտանգությունն ու հարմարավետ ապագան՝ աշխարհի ամենադժվար ու զգայուն հակամարտության գոտիներից մեկում երկխոսելու հնարավորություն ու փոխըմբռնում փնտրելու համար»,-ասվում է Թոմաշ Վլաչի հոդվածում:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե հաջողություն կունենա արդյոք առաջադրումը՝ նա նշել է, որ դեռ պարզ չէ՝ ինչ արդյունք կլինի:
«Ադրբեջանական բանտերում պահվող Լեռնային Ղարաբաղի մոտ երկու տասնյակ հայ բանտարկյալների ճակատագիրը դուրս է միջազգային հանրության ուշադրությունից, «մինչդեռ մարդու իրավունքների պաշտպաններն այդ գործերը քաղաքական դրդապատճառ ունեցող են համարում»,-ասվում է հոդվածում:
Հոդվածում ներկայացված է նաև միջազգային իրավապաշտպան Amnesty International կազմակերպության դիրքորոշումը, որը Բաքվում ընթացող դատավարությունները բնութագրել է որպես «արդարադատության նկատմամբ ծաղր»։