6 հուլիսի 2009 - 13:50 AMT
Ադրբեջանի կողմից Ռուսաստանին գազի վաճառքի մասին համաձայնության կնքումը չի խանգարի Nabucco գազային նախագծի իրականացմանը: Այդ մասին հայտարարել է SOCAR (Ադրբեջանի պետնավթընկերություն) նախագահ Ռովնագ Աբդուլլաեւը:
«Համաձայնագրում չկա մի բան, ինչը կարող է սահմանափակել Ադրբեջանի մասնակցությունը Nabucco-ին: Դա սովորական համաձայնագիր է գազի առք ու վաճառքի մասին»,-ասել է Աբդուլլաեւը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
Ըստ նրա, ՌԴ-ն այն երկրներից մեկն է, որի հետ Ադրբեջանը համագործակցում է գազի վաճառքի ոլորտում: «Դա նորմալ շահավետ համաձայնագիր է մեզ համար»,-ասել է նա:
Հունիսի 28-ին ՌԴ նախագահ Դ.Մեդվեդեւի Բաքու կատարած այցի շրջանակներում Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը ստորագրել են ադրբեջանական բնական գազի առք ու վաճառքի պայմանների մասին պայմանագիրը, որով գալիք տարվանից «Գազպրոմը» Ադրբեջանից գազ կգնի 500 մլն խմ ծավալով` հետագայում ծավալների ավելացման միտումով: