23 հուլիսի 2009 - 17:28 AMT
Հայաստանի կայքերի դեմ խակերների հարձակումների նպատակն էր, հավանաբար, շոշափել հայկական ենթակառուցվածքի պաշտպանության որակը: Այդ մասին այսօր «Չհայտարարված պատերազմ կամ ինչ է կատարվում հայկական կայքերի հետ» թեմայով կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Arminco ընկերության տեխնիկական տնօրեն Գրիգորի Սաղյանը:
Ինչպես պարզաբանել է Սաղյանը, հարձակումը կատարվել է այն IP-հասցեներից, որոնք ամրագրված են Սաուդյան Արաբիայի, Չինաստանի ու Կորեայի համար: Հարձակման ժամանակ կիրառվել է ծածկագրերը վերծանող «բառարան» տիպի ծրագիրը:
Տեխնիկական տնօրենը դժվարացել է պատասխանել, թե որ խումբն է կոտրել հայկական կայքերը, սակայն, նշել է, որ ըստ եղած տեղեկությունների, խակերների այս հարձակումն աննախադեպ էր Հայաստանի համար:
Նա նշել է նաեւ, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները մշտապես կատարելագործվում են, եւ որքան զարգանում են պաշտպանության մեթոդները, նույնքան կատարելագործվում են հարձակման միջոցները: