12 օգոստոսի 2009 - 18:41 AMT
«ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի օգնականի պաշտոնում Մեթյու Բրայզայի փոխարինումը Կոսովոյում ԱՄՆ նախկին դեսպան Թինա Քեյդենաուով բավական հետաքրքիր ազդանշան է Ադրբեջանի համար»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է ԱՊՀ երկրների Կովկասի Ինստիտուտի բաժնի ղեկավար Միխայիլ Ալեքսանդրովը: Նրա խոսքով, այդ պաշտոնին հենց Թինա Քեյդենաուին` Կոսովոյի անկախության ծրագրի հեղինակին նշանակելու փաստը խոսում է այն մասին, որ ԱՄՆ վերջապես որոշել է մասնագետի նշանակել, ով արդեն ծանոթ է ղարաբաղյան հիմնախնդրին նույնացող մեկ այլ հակամարտության:
«Մեթյու Բրայզան իրեն լավ չմատուցեց»,- ասել է ռուս փորձագետը` նեշոլվ, որ բրայզան հաճախ նյարդային միջավայր էր ստեղծում բնակցությունների ժամանակ, ինչով առաջ էր բերում հակամարտության կողմերի դժգոհությունը: Ընդ որում, Ալեքսանդրովը միանգամայն նորմալ է համարել, որ ԱՄՆ վերջապես այդ պաշտոնին փորձառու մեկին են առաջարկել:
Ալեքսանդրովը նաեւ նշել է, որ եթե նույնիսկ Թինա Քեյդենաուն նշանակվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, դա ուժեղ չի ազդի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա: «Ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումն առաջին հերթին կախված է ԼՂՀ ժողովրդից եւ Հայաստանի ու Ռուսաստանի աջակցությունից»,- նշել է Միխայիլ Ալեքսանդրովը: