13 օգոստոսի 2009 - 21:44 AMT
«Թուրքական ԶԼՄ-ները թուրքական կառավարության հետ համատեղ են աշխատում»,- այսօր Երեւանում կայացած «Հայ-թուրքական հարաբերությունները` անցյալն ու ապաան» սեմինարի ժամանակ հայտնել է «Նորավանք» իտահետազոտական կենտրոնի փորձաետ, թուրքաետ Ռուբեն Մելքոնյանը: Նրա խոսքով, թուրքական ԶԼՄ-ները փորձում են հայ հասարակությանն ավելի մեղմ կերպարներով ներկայացնել` շեշտելով, որ նրա համար առաջնայինը կենցաղային խնդիրներն են, եւ միայն հետո` Հայոց ցեղասպանության հարցը: Նման կերպով Թուրքիան Թուրքիան հայ-թուրքական հարաբերությունների կարավորման ործընթացում փորձում է իրեն ներկայացնել «բարի տիրոջ» կերպարով, իսկ Հայաստանը` որպես «խղճահարված»:
Մելքոնյանը օրինակ է բերել Թուրքիայում կազմակերպված` 1915թ. ողբերության վերաբերյալ ցավակցություն հայտնելու ստորարահավաքը, որի տակ ստորարել են 30 հազար թուրքեր: «Ակցիայի անցկացումից որոշ ժամանակ անց այդ միջոցառման կազմակերպիչները հայտարարեցին, թե «Թուրքիայի նախաահն ու վարչապետը պետք է աղոթեն մեր ակցիայի համար, քանի որ դրա շնորհիվ Հայաստանն ու այլազի ԶԼՄ-ները մեղմացրել են իրենց դիրքերը Հայոց ցեղասպանության հարցում»,- ընդծել է հայ փորձաետը: Նրա խոսքով, այդ ակցիայով թուրքական կողմը ցույց տվեց իր իրական մտադրությունները:
Մելքոնյանը նաեւ նկատել է, որ հայ հասարակությունը մակերեսորեն է ծանոթ այսօրվա թուրքական իրողության հետ: