25 սեպտեմբերի 2009 - 16:44 AMT
Այսօր Երեւանում «Միացում» շարժումը կազմակերպել է բողոքի ակցիա հայ-թուրքական Արձանագրությունների դեմ: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, Մյասնիկյանի արձանի մոտ հավաքվել էր մոտ 150 մարդ` «Ոչ հայ-թուրքական արձանագրություններին», «Կասեցնել հակահայկական գործընթացը» պաստառներով: Շարժման անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանի խոսքերով, հայերը խնդրելու բան չունեն թուրքերից, Թուրքիան է պարտք Հայաստանին: «Արձանագրությունների ստորագրումը կբերի նոր ցեղասպանության, մենք միայն պետք է պահանջենք մեր իրավունքները: Ներկա դրությունը` Հայաստանի ներքին քաղաքականության արդյունքն է, որում մեղավոր են իշխանությունները: Մենք պետք է հայտարարենք, որ իշխանությունը պարտավոր է հաշվի առնել ժողովրդի կարծիքը: Մենք վստահ ենք, որ հայ ժողովրդի մեծամասնությունը դեմ է այդ Արձանագրություններին: Դա խնդրի լուծում չէ, որը չի սկսվում եւ չի ավարտվում հոկտեմբերի 14-ին: Մենք պարտավոր ենք ելք գտնել այդ փակուղուց, իսկ իշխանությունը թող մտածի, թե ինչպես է արդարանալու ժողովրդի առաջ»,-ասաց Սեֆիլյանը:
Ցուցարարները հանձնեցին բողոքի նամակ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանին` այն նախագահ Նիկոլա Սարկոզիին փոխանցելու համար: Նամակը ընդունեց դեսպանատան աշխատակիցը: Ակցիայի մասնակիցները քայլեցին դեպի ՌԴ եւ ԱՄՆ-ի դեսպանատներ, որտեղ դեսպաններին փոխանցվեցին նմանատիպ նամակներ: