1 հոկտեմբերի 2009 - 16:30 AMT
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած իր պաշտոնական այցի շրջանակներում հանդիպումներ է ունեցել ԻԻՀ Նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի - Իրաքի Ազգային ժողովի նախագահ Այադ ալ-Սամառայի հետ, ինչպես նա- այցելել է իրանահայերի ազգային հաստատություններ - շփումներ ունեցել այդ երկրում հայ գաղութի ներկայացուցիչների հետ
Սեպտեմբերի 30-ի երեկոյան տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը ԻԻՀ նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի հետ: Փոխանցելով ՀՀ Նախագահի ջերմ ողջույններն իր իրանցի գործընկերոջը` պրն. Աբրահամյանը հայկական կողմի գոհունակությունը հայտնեց հայ-իրանական ջերմ հարաբերությունների ու առարկայական համագործակցության զարգացման առթիվ
Զրուցակիցները նա- քննարկեցին ս.թ. ապրիլին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ԻԻՀ կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում երկու երկրների Նախագահների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները եւ նրանց նախանշած ծրագրերի իրականացման հարցերը` հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հայաստանն ու Իրանը միմյանց կապող նոր երկաթուղու նախագծին: Կողմերն անդրադարձան դրանց իրագործման ուղղությամբ կատարվելիք քայլերին: Նրանք նա- հանգամանալից քննարկեցին տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը, հաղորդում է ՀՀ ԱԺ մամլո ծառայությունը: