13 հոկտեմբերի 2009 - 18:30 AMT
Սպառնալիքի տակ են Հայաստանի հարաբերությունները իր գլխավոր դաշնակցի` Սփյուռքի հետ: Այդ մասին Երեւանում կայացած համատեղ մամլո ասուլիսում, հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանը եւ Սփյուռքը պետք է միասնական լինեն, որպեսզի կարողանան դիմակայել արտաքին ճնշումներին:
Իր հերթին հայ կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանը, մեկնաբանելով Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումը, նշել է, որ Թուրքիան բոլոր իր գործողությունները կապում է որոշակի տարեթվերի հետ: «Այսօր հոկտեմբերի 13-ն է, այդ օրը ստորագրվել էր Կարսի պայմանագիրը, եւ պատահականություն չէ, որ Արձանագրությունները ստորագրվել են հենց այդ ժամանակահատվածում», - նա նաեւ ասել է, որ նախորդ հայտարարությունները, որոնք վերաբերվում էին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, նույնպես կապված են պատմական տարեթվերի հետ:
«Մենք կարծում ենք, որ Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման հետ, Հայոց ցեղասպանության հարցը միջազգային քաղաքականության ասպարեզում մտել է նոր փուլ: Դա նշանակում է, որ հայ ժողովուրդը նորից կանգնել է այն սպառնալիքի առաջ, ինչ եւ հարյուր տարի առաջ` Հայոց ցեղասպանության», - ընդգծել է Խզմալյանը: