16 հոկտեմբերի 2009 - 18:29 AMT
2009թ. հոկտեմբերի 14-ինԵվրահանձնաժողովը Եվրոպականխորհրդին առաջարկեցՀայաստանին մակրո-ֆինանսական օգնություն տրամադրել, որից մինչեւ 65 միլիոն եվրոն վարկի եւ մինչեւ 35 միլիոնը դրամաշնորհի տեսքով, հաղորդում է Եվրահանձնաժողովի երեւանյան ներկայացուցչությունը:
Հաղորդագրության համաձայն, օգնությունը միտված կլինի Հայաստանի կառավարության եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի միջեւ համաձայնեցված համապատասխանեցման ծրագրին, որի նպատակն է համաշխարհային ճգնաժամի հաղթահարումը երկրում:
2009թ.հոկտեմբերի 14-ինԵվրահանձնաժողովնընդունեց որոշմաննախագիծ,որովԵվրոպական խորհրդինառաջարկվումէրՀայաստանին մակրո-ֆինանսականօգնություն(ՄՖՕ) տրամադրել 65 միլիոն եվրո կազմող վարկի եւ 35 միլիոն եվրո դրամաշնորհի տեսքով: Օգնությունը կտրամադրվի երկու փուլով` մոտավորապես 2010թ. առաջին եւ չորրորդ եռամսյակներում: Օգնությունը աջակցում է, ինչպես նաեւ պայմանավորված է Հայաստանի կառավարության եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) միջեւ համաձայնեցված համապատասխանեցման ծրագրով: Այն լրացնում է հիմնադրամի Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական օգնությանը: Օգնության տրամադրման վերաբերյալ խորհրդատվություն է ստացվել նաեւ Եվրախորհրդարանից:
Առաջարկվող ֆինանսավորումը կավելացնիԵՄ կողմից տրամադրվող ֆինանսական միջոցները Եվրոպական հարեւանության եւ գործընկերության գործիքի շրջանակներում բյուջետային աջակցման ծրագրերի տեսքով: