25 նոյեմբերի 2009 - 18:44 AMT
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում ցուցահանդես է բացվել, որը նվիրված է նկարիչ Ստեփան Թարյանի 110-ամյակին
Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում նոյեմբերի 25-ն ցուցահանդես է բացվել, որը նվիրված է ժողովրդական նկարիչ Ստեփան Թարյանի 110-ամյակին: Ցուցահանդեսի այցելուները հնարավորություն ստացան դիտել Ստեփան Թարյանի գործերը:
«Սկսած 1926 թ-ց նկարիչը կազմակերպել է ավելի քան 20 ցուցահանդես, որոնցից երկուսը անհատական էին: Նրա գործերը ներկայացվել էիրն Խորհրդային Միության մի շարք քաղաքներում եւ տարբեր միջազգային մշակութային կենտրոններում», - իր հոր ստեղծագործական կյանքի մասին պատմեց նրա որդին: Նրա խոսքերով, Թերյանի ընտանիքը մտադիր է բացել Երեւանում Ստեփան Թարյանի անվան թանգարան եւ համապատասխան խնդրանքով դիմել է ՀՀ մշակույթի նախարարություն:
Ստեփան Թարյանը հայտնի է ոչ միայն որպես նկարիչ, այլ նաեւ քանդակագործ, արվեստաբան, կինոգետ: Ծնվել է Թբիլիսիում 1899 թ-ն, օգոստոսի 17-ն: Ավարտել է Պետերբուրգի Համառուսաստանյան գեղարվեստի ակադեմիան: