5 դեկտեմբերի 2009 - 16:45 AMT
«Մենք պետք է հետեւենք Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության հանձնարարականներին եւ առանց հապաղելու փակենք ուսումնական ու նախադպրոցական հաստատությունները, որպեսզի կանխենք գրիպի տարածումը», - ընդգծեց Հայաստանի գլխավոր համաճարակաբան Արմեն Ասոյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում:
Նա նաեւ հայտնեց, որ այդ առաջարկությունը ներկայացրել է ՀՀ առողջապահության նախարար Հարություն Քուշքյանին, որն էլ իր հերթին արդեն առաջարկությունը հանձնել է կառավարություն:
Գլխավոր համաճարակաբանի տվյալների համաձայն, ուսումնական եւ նախադպրոցական հաստատությունները կարող են մեկ շաբաթով փակվել: Հենց այդքան է տեւում գրիպի ինկուբացիոն ժամանակաշրջանը: Այնուհետեւ սկսվելու են ձմեռային արձակուրդները եւ գրիպի տարածումն ավելի պակաս վտանգավոր կլինի:
Այսօրվա դրությամբ A/H1N1 («խոզի գրիպ») գրիպով հիվանդների թիվը Հայաստանում 32 -ի է հասել, իսկ երկու մարդ մահացել է սովորական գրիպի բարդացումից: