8 դեկտեմբերի 2009 - 13:27 AMT
Ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի եւ Պետերբուրգի միջեւ 2009թ. ճգնաժամի պայմաններում կրճատվել է 13 տոկոսով
Ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանի եւ Պետերբուրգի միջեւ 2009թ. ճգնաժամի պայմաններում կրճատվել է 13 տոկոսով: Այդ մասին Երեւանում մեկնարկած հայ-ռուսական գործարար համաժողովի ընթացքում լրագրողներին է ասել Սանքտ Պետերբուրգի վարչակազմի Արտաքին կապերի կոմիտեի վարչության պետի տեղակալ Նատալիա Լուկիչովան: Ըստ նրա, այս ցուցանիշում հաշվի չեն առնվել այն ապրանքները, որոնք Հայաստանից Սանքտ Պետերբուրգ են առաքվում Մոսկվայի միջոցով:
Այս առնչությամբ Լուկիչովան նշել է, որ վերջին տարիներին Սանքտ Պետերբուրգում Երեւանի եւ Երեւանում Սանքտ Պետերբուրգի բացված ներկայացուցչությունները ակտիվորեն համագործակցում են: «Մենք որոշել ենք աջակցել նրանց գործունեությանը, քանի որ հետաքրքրությունը տնտեսության հանդեպ, անկախ ճգնաժամից, մեծ է, իսկ Սանքտ Պետերբուրգում Երեւանի ներկայացուցչության հենքի վրա նախատեսվում է անցկացնել մասնագետների թեմատիկ հանդիպումներ»,-ասել է նա: Ն.Լուկիչովան հավելել է, որ նման հանդիպումները Սանքտ Պետերբուրգում ակտիվորեն կյանքի են կոչվում ֆիների հետ, որոնք ժամանում են փոքր պատվիրակություններով (3-4 նեղ մասնագետ), ինչը թույլ է տալիս տնտեսել ժամանակն ու միջոցները:
Դեկտեմբերի 8-ին Երեւանում մեկնարկել է հայ-ռուսական գործարար համաժողովը, որի ընթացքում կքննարկվի հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման ներուժը, մասնավորապես, համագործակցությունը Սանքտ Պետերբուրգի հետ: Ռուսական պատվիրակության կազմում են մանվածքային արդյունաբերության, կարի, դեղագործության, տրանսպորտի, վերամշակող արդյունաբերության ներկայացուցիչներ: