15 դեկտեմբերի 2009 - 19:00 AMT
Որոնցով Բարսեղյան. Խոսրովի արգելանոցում չկան պահպանության եւ տեխնիկական սարքավորությունների հետ կապված խնդիրներ
Դեկտեմբերի 15-ն Երեւանում տեղի ունեցավ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելանոցին նվիրված գիտաժողով: «Խոսրովի արգելանոցում չկան պահպանության եւ տեխնիկական սարքավորությունների հետ կապված խնդիրներ: Այդ տեսակետից ամեն ինչ կարգավորված է շնորհիվ ՀՀ բնապահպանության նախարարության, միջազգային եւ հասարակական կազմակերպությունների աջակցությանը: Մեզ անհրաժեշտ է ստեղծել գիտական բաժին, որը կզբաղվի եւ պահպանության, եւ արգելանոցի հետ կապված այլ խնդիրներով: Պետք է նաեւ հստակ որոշել արգելանոցի սահմանները», - այսօր կայացած մամլո ասուլիսում ասել է «Խոսրովի անտառ» պետական արգելանոցի տնօրեն Որոնցով Բարսեղյանը:
Իր հերթին ՀՀ բնապահպանության նախարարության հատուկ պահպանվող տարածքների վարչության բաժնի պետ Արամ Աղասյանը ասել է. «Եթե մենք համեմատենք 2001 թ-ը 2009 թ-ի հետ բյուջետային հատկացումները աճել են 5%-ով: Բացի այդ, 2009 թ-ն կառավարությունը հաստատել է «Հատուկ պահպանվող տարածքների կառավարման համակարգի ուժեղացում» ծրագիրը, որը նախատեսում է իրավական դաշտի եւ տեխնիկական սարքավորումների բարելավումը»:
Խորհրդաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցավ նաեւ «Խոսրովի անտառ արգելանոց» գիրքը, որը պատմում է արգելանոցի բնության մասին: Գիրքը նվիրված է արգելանոցի 50-ամյակին:
Խորհրդաժողովը կազմակերպվել է Վայրի բնության համաշխարհային ֆոնդի հայկական մասնաճյուղի (WWF), մի քանի հասարակական կազմակերպությունների եւ ՀՀ ԳԱԱ-ի կողմից: