15 հունվարի 2010 - 15:50 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանըցավակցական հեռագիր էհղել Հաիթիի ՆախագահՌենե Գարսիա Պրեւալին` այդ երկրում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի կապակցությամբ: Ինչպես ասվում է նախագահի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, Հայաստանը պատրաստ է իր օգնությունը ցուցաբերել երկրաշարժից տուժածներին, որը բազում ավերածությունների եւ մարդկային զոհերի պատճառ է դարձել:
Ռիխտերի սանդղակով 7,0 մագնիտուդով երկրաշարժը տեղի է ունեցել Հաիթիի ափերի մոտ հունվարի 12-ին: Ստորերկրյա ցնցումները գրանցվել են Հաիթիի մայրաքաղաք Պորտ-օ-Պրենսից 10 կմ հեռավորության վրա: Ըստ մասնագետների, նման ուժի երկրաշարժերը Հաիթիում աննախադեպ են: Առաջին ցնցումից մի քանի րոպե անց ցնցումները կրկնվեցին, որոնք հասնում էին 6 բալի: Զոհվածների հստակ թիվը հայտնի չէ: Տարբեր գնահատականներով, տարերքի զոհ կարող են դարձած լինել հարյուր հազարաով մարդիկ: