15 հունվարի 2010 - 16:25 AMT
Ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի (ՍԴ) դրական որոշումը սպասելի էր, քանի որ դրանով տրվում է նախկինում Հայաստանի նախագահի կողմից այդ փաստաթղթերի վերաբերյալ հնչեցված քաղաքական գնահատականի իրավական ձեւակերպումը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովի խոսքով, ՀՀ ՍԴ վճիռը պարտադիր իրավական ուժ ունի Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար, ներառյալ իշխանությունները: «Այդ որոշումն արդեն իրավաբանորեն ամրագրեց այն, որ հայ-թուրքական Արձանագրություններում նախապայմաններ չկան եւ որ այդ փաստաթղթերից բխող պարտավորությունները երրորդ երկրին չեն վերաբերում»,- նկատեց նա:
ՀՀԿ խմբակցության քարտուղարն ընդգծեց, որ ՍԴ եզրակացությունը ինչպես Թուրքիային, այնպես էլ միջազգային հանրությանն ուղղված դրական ազդանշան է, որ Հայաստանը պատրաստ է կատարել ստանձնած բոլոր պարտավորությունները: «Իսկ այժմ Թուրքիայի հերթն է, որպեսզի նա իսկապես խոսքից գործի անցնի: Այդ քայլով Թուրքիան ցույց կտա, թե որքան հետեւողական է հարեւանների հետ «զրոյական խնդիրների» իր քաղաքականության հարցում»,- նշեց Շարմազանովը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե արդյոք ՀՀԿ-ն Արձանագրությունների վերաբերյալ ՀՀ ՍԴ վերապահումների անհրաժեշտություն է տեսնում, նա նշեց` քանի որ այդ փաստաթղթերում նախապայմաններ չկան, իսկ ՀՀ ՍԴ որոշման մեջ իրավական ձեւակերպում ստացան հայ հասարակայնության առկա մտավախությունները, ապա հանրապետականները վերապահումների կարիք չեն տեսնում: