18 հունվարի 2010 - 19:42 AMT
«Ստորագրված հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալ իր դրական որոշմամբ Հայաստանի Սահմանադրական Դատարանը ցույց է տալիս, որ Արձանագրությունների առարկան սահմանի բացումն ու հարաբերությունների հաստատումն է Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ եւ ուրիշ ոչինչ»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում նշեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցությունից պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը:
Մինասյանի խոսքով, ՀՀ ՍԴ որոշումը վերջ դրեց Հայաստանի ազգային շահերին Արձանագրությունների համապատասխանության մասին ներքին քաղաքական քննարկումներին: «Դատարանի որոշման մեջ իրավաբանորեն ամրագրված է, որ հայ-թուրքական Արձանագրություններում նախապայմաններ չկան եւ դրանք չեն կարող դառնալ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ այլ վիճելի հարցերը լուծող փաստաթուղթ»,- ընդգծեց նա:
Պատգամավորը նշեց նաեւ, որ Արձանագրությունների մասին ՀՀ Սահմանադրական Դատարանի որոշման մեջ տրվում է Հայաստանի նախագահի կողմից այդ փաստաթղթերի առնչությամբ ավելի վաղ հնչեցված քաղաքական գնահատականների իրավական ձեւակերպումը: