19 հունվարի 2010 - 17:01 AMT
Երեւանում տեղի ունեցավ «Բաքու 1990` հունվար. սովորական ցեղասպանություն» վավերագրական ֆիլմաշարի առաջին ֆիլմի շնորհանդեսը: Ֆիլմաշարի արտադրությունը նախաձեռնվել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի եւ տեղեկատվության» կենտրոնի կողմից եւ կոչված է` ներկայացնելու ճշմարտությունը 1988-1992 թթ. դեպքերի մասին, որոնց ընթացքում Ադրբեջանի եւ ԼՂՀ-ի հայ բնակչությունը պարբերաբար ենթարկվել է էթնիկ զտումների եւ ցեղասպանության:
Ֆիլմի հեղինակ Մարինա Գեւորգյանի խոսքերով, ֆիլմի նպատակը չէ ատելություն սերմանել ադրբեջանցիների նկատմամբ, այլ ներկայացնում է Ադրբեջանում հայերի ցեղասպանության մասին ճշմարտությունը: