20 հունվարի 2010 - 14:13 AMT
Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը, որտեղ Անկարան մեկնաբանում է ՀՀ ՍԴ որոշումն Արձանագրությունների վերաբերյալ, ապացուցում է, որ Թուրքիան փորձում է Հայաստանին վերագրել իր իսկ առաջադրած նախապայմանները: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Հայ դատի» կենտրոնական գրասենյակի քաղաքական գծով ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
«Այդպիսով, Թուրքիան փորձում է խուսափել իր պարտականությունների կատարումից եւ Հայաստանին մեղադրել նրանում, որ նա հավատարիմ չէ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին»,-ասել է Մանոյանը: Ըստ նրա, ներքաղաքական խնդիրների պատճառով Անկարան մտադիր չէ վավերացնել Արձանագրությունները մինչ ապրիլի 24-ը եւ այժմ, մեղադրելով Հայաստանին երկխոսության ձախողման համար, կրկին փորձում է խոչընդոտել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ԱՄՆ-ում:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` Կ.Մանոյանն ասել է, որ ՀՀ ՍԴ որոշումը եւ Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարությունը նոր գործընթացների կարող են հանգեցնել հայ-թուրքական հաշտեցման շուրջ: «Ես չեմ բացառում, որ առաջիկա 2 օրերին ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը կամ փոխնախագահ Ջո Բայդենը հեռախոսազրույց ունենա ՀՀ նախագահի հետ` հայ-թուրքական գործընթացի վերաբերյալ որոշակի երաշխիքներ ստանալու համար»,-ասել է «Հայ դատի» գրասենյակի ղեկավարը:
Կիրո Մանոյանը չի բացառել, որ մարտ-ապրիլին թուրքական կողմը որոշ քայլեր կձեռնարկի Արձանագրությունների վավերացման ուղղությամբ, սակայն դա չպետք է մոլորեցնի հայկական կողմին: «Եթե մինչ ապրիլ Թուրքիան ձգձգի Արձանագրությունների վավերացումը, Հայաստանը պետք է հայտարարի, որ դուրս է գալիս բանակցություններից»,-ասել է Մանոյանը:
Հայ դատը հայերի քաղաքական պատմության, ազգային-ազատագրական շարժման բոլոր խնդիրների ամբողջականությունն է, որոնք սկիզբ են առել XIX դարի երկրորդ կեսից, եւ նպատակ ունի վերականգնել անկախ հայկական պետականությունն իր պատմական հայրենիքում եւ ամբողջ աշխարհի հայերի միավորումը: