22 հունվարի 2010 - 16:23 AMT
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ոչ մի գերբնական բան չի տեսնում Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի Իրան կատարած այցում: «Նախկին նախագահները կարող են այցեր կատարել այլ երկրներ: Ռոբերտ Քոչարյանը մասնավոր այց է կատարել եւ Թեհրանում է գտնվում Իրանի ղեկավարության հրավերով»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը Երեւանում կայացած ամփոփիչ մամլո ասուլիսում:
Իրան կատարած այցի շրջանակներում Ռոբերտ Քոչարյանը հանդիպում է ունեցել Իրանի նախագահի ու ԱԳ նախարարի հետ: Կողմերը կարծիքներով են փոխանակվել տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ, քննարկել են հայ-իրանական հարաբերությունների հարցերը: Ռոբերտ Քոչարյանը հայտնել է, որ Հայաստանը մտադիր է ընդլայնել երկկողմ համագործակցությունն Իրանի հետ: Նա բարձր է գնահատել նաեւ տարածաշրջանային անվտանգության ու տնտեսական զարգացման առաջխաղացման գործում տարածաշրջանային մոտեցումների արդյունավետությունը` ապակառուցողական անվանելով գերտերությունների ցուցումները Կովկասում առկա խնդիրների լուծման վերաբերյալ:
Ռոբերտ Քոչարյանը Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահն է 1998թ. մարտի 30-ից 2008թ. ապրիլի 9-ը: Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն) առաջին նախագահն է: