Փետրվարի1-ին Euronews-ի «Լեռնային Ղարաբաղ. Ադրբեջանում փախստականների ճամբարում» ռեպորտաժում հնչել է հետեւյալ միտքը` Հայաստանը չի կատարել ՄԱԿ-ի չորս բանաձեւերը ռազմական գործողությունները դադարեցնելու մաիսն եւ չի վերադարձրել Հայաստանի հողերը: Ընդ որում, մոռացության է մատնվում, որ ՄԱԿ-ի առաջին 3 բանաձեւերն ընդունվել են 1993թ. առաջին կեսին, երբ Ադրբեջանը հարձակողական գործողություններ էր վարում եւ զավթել էր Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի գրեթե կեսը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է քաղաքագետ Սերգեյ Շաքարյանցը: «Բնական է, որ ԼՂՀ պաշտպանության բանակը ստիպված էր պաշտպանել Արցախի խաղաղ բնակչությանը եւ չէր կարող դադարեցնել ռազմական գործողությունները»,-ասել է նա: Ըստ նրա, ՄԱԿ-ի 4-րդ բանաձեւն ընդունվել է 1993թ. վերջում, երբ հենց Ադրբեջանն էր վերսկսել ռազմական գործողությունները:
«Հավանաբար, այսօր շատերն են մոռանում, որ պատերազմը դադարեցվեց միայն այն բանից հետո, երբ ՌԴ պաշտպանության նախարար Պավել Գրաչովը հրավիրեց Հայաստանի, Ադրբեջանի ու ԼՂՀ ՊՆ նախարարներին Մոսկվա եւ հայտարարեց Ադրբեջանի նախարար Սաֆար Աբիեւին, որ նա չի լքի Մոսկվան, մինչեւ չստորագրի հրադադարի մասին արձանագրությունը»,-ասել է Սերգեյ Շաքարյանը:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը 4 բանաձեւ է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի գծով, ընդ որում բոլորն ընդունվել են մինչ 1994թ. եւ վերաբերում էին ոչ միայն Հայաստանին, այլ հակամարտությանն ընդհանուր առմամբ: ՄԱԿ-ի բանաձեւերը խորհրդատվական բնույթ են կրում եւ պարտադիր չեն կատարման համար: