25 հունվարի 2010 - 19:50 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում առաջացած խնդիրները վկայում են, որ 2010 թվականը ճգնաժամային է լինելու թուրք-ամերիկյան երկխոսության համար ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի տեսակետից: Այդ մասին գրում է թուրքական Sabah թերթը: Հոդվածի հեղինակը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման <b>Արձանագրությունների</b> վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշման մասին պաշտոնական Անկարայի հայտարարություններն անհարիր է անվանում:
«Միամտություն կլինի կարծել, թե Հայաստանը, Արձանագրություններում որպես նախապայման չառաջադրելով <b>Հայոց ցեղասպանության</b> հարցը, կհրաժարվի այդ փաստի միջազգային ճանաչումից: Արձանագրությունների վավերացման հարցում Երեւանը որոշակի քայլեր է անում, մինչդեռ Անկարան խուսափող դիրք է զբաղեցրել: Ապրիլի 24-ի (Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր) նախաշեմին ամերիկա-թուրքական հարաբերություններում ճգնաժամն անխուսափելի է, եւ թուրքական ղեկավարությունը պետք է պատրաստվի այդ ճգնաժամին: <b>Հայկական լոբբին</b> անհամբերությամբ սպասում է այդ օրվան, որպեսզի Կոնգրեսում առաջ տանի բանաձեւը: Թուրքիան նպաստում է դրան Արձանագրությունների վավերացման հարցում իր անգործությամբ: ԱՄՆ հայերն այս տարին հաջող են համարում բանաձեւի ընդունման համար, քանի որ հրեական լոբբին Թուրքիայի դեմ է տրամադրված: ԱՄՆ նախագահն իր հերթին բարդ դրության մեջ կհայտնվի, քանի որ Արձանագրությունների վավերացման հարցում նա ցանկալի օժանդակություն չստացավ Անկարայից»,- գրում է Sabah թերթը:
Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաեւ մի շարք ազդեցիկ ԶԼՄ-ներ` The New York Tumes-ը, BBC-ին, The Washington Post-ը, THe Associated Press-ը: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը պարտադիր պայման է ԵՄ-ին Թուրքիայի անդամակցության համար: Ժամանակակից Թուրքիան ժխտում է Հայոց ցեղասպանության պատմական փաստը եւ վարում է այդ փաստի ժխտման ներքին եւ արտաքին քաղաքականություն: Թուրքական պետության գործողությունները ներկայացվում են որպես «բռնագաղթ»` հայերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտության մասին խոսում են միայն առանձին թուրք մտավորականներ, որոնց թվում են պատմաբան Թաներ Աքչամն ու Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկը:
Հայկական լոբբին Միացյալ Նահանգներում կառուցվում է ամուր էթնիկական հիմքի վրա եւ ձգտում է հասնել 1915թ. Հայոց ցեղասպանության համար Թուրքիայի հասարակական դատապարտմանը: Կոնգրեսի` Թուրքիային դատապարտող բանաձեւի օգտին համառ լոբբիացումը սկսվեց 1980-ին եւ այդ ժամանակից ի վեր վերածվեց հավերժ հարցի: Գրեթե ամեն տարի Սպիտակ տունն ու Պետքարտուղարությունը օժանդակում են այդ բանաձեւի հիմքում ընկած սկզբունքը, բայց արդյունքում հանգում են այն եզրակացությանը, որ դրա ընդունումը կարող է վնաս հասցնել ԱՄՆ շահերին: