Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը հաջողության չի հասնի, եթե շարունակվի նույն հունով ընթանալ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) վարչության անդամ, արտաքին կապերի խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Իգիթյանը: Նրա խոսքերով, գործընթացի ավարտին Հայաստանը եւ Թուրքիան իրար կվերաբերվեն ավելի թշնամաբար, քան դա եղել է մինչ այդ:
«Երկիրը, որն ունի չլուծված ներքաղաքական խնդիրներ, չի կարող հաջողության հասնել արտաքին քաղաքականության ասպարեզում», - ասել է Իգիթյանը: Ընդ որում նա նշել է, որ գերտերությունները Հայաստանին վերաբերվում են որպես բռնատիրական երկրի, քանի որ իշխանության թիկունքում բացակայում է հասարակական կարծիքը:
Իգիթյանը նաեւ քննադատել է այն, որ ՀՀ ԱԳ նախարարը Ցյուրիխում Արձանագրությունների ստորագրման ժամանակ թույլ չտվեց իր թուրք պաշտոնակցին ելույթ ունենալ: «Հայաստանը հնարավորություն ուներ աշխարհին ցույց տալ Թուրքիայի իրական ակնկալիքները», - ասել է Իգիթյանը:
Հայոց համազգային շարժում. Հայաստանի հասարակական քաղաքական կազմակերպություն է, լիբերալ-ժողովրդավարական կողմնորոշմամբ: 1991-1998 թ-ին իշխող կուսակցություն էր: 1990 թ-ին ՀԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի ընտրություններին կուսակցությունը ստացել է ձայների 36%:
Առաջնորդներն էին Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, Տեր-Հուսիկ Լազարյանը, Ալեքսանդր Արզումանյանը, Վանո Սիրադեղյանը եւ Արարատ Զուրաբյանը: