4 փետրվարի 2010 - 21:08 AMT
ԱՄՆ-ն կշարունակի աջակցել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Այդ մասին Երեւանում հայտնեց ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին տեղակալ Ջեյմս Սթայնբերգը Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը:
Դիվանագետի խոսքով, ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում տարածաշրջանային խնդիրների լուծման ուղղությամբ Հայաստանի գործադրած ջանքերը: «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը Միացյալ Նահանգների համար շատ կարեւոր է, եւ մենք պատրաստ ենք շարունակել մեր օժանդակությունն այդ գործընթացին»,- ասաց Սթայնբերգը` ավելացնելով, որ հայ-թուրքական Արձանագրությունների վերաբերյալ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի որոշումը դրական քայլ է գործընթացի շարունակման համար:
Հայաստանի նախագահն իր հերթին ողջունեց ԱՄՆ հավասարակշռված քաղաքականությունը տարածաշրջանում:
«Անցած տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ն դարձել է մեր առեւտրային հինգերորդ գործընկերը եւ երրորդը` արտահանման գծով, ինչը մեզ համար չափազանց կարեւոր է: Մենք որոշակի օրենսդրական փոփոխություններ ենք կատարել, ինչը եւս պետք է նպաստի երկկողմ հարաբերությունների խորացմանը»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
Ջեյմս Սթայնբերգի խոսքով, փոխպետքարտուղար դառնալուց ի վեր սա իր երկրորդ այցն է Հայաստան: Նա ՀՀ նախագահին փոխանցել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլլարի Քլինթոնի ջերմ ողջույնները եւ վերահաստատել ամերիկյան կողմի «պատրաստակամությունն ու ցանկությունը` շարունակելու աշխատել եւ երկկողմ, եւ բազմակողմ հարցերի, այդ թվում նաեւ` տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ»:
ԱՄՆ Պետքարտուղարի տեղակալին Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ուղեկցում են ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ֆիլիպ Գորդոնը, Հայաստանում Միացյալ Նահանգների դեսպան Մարի Յովանովիչը, պաշտոնատար այլ անձինք, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը: