4 փետրվարի 2010 - 16:54 AMT
ԱՄՆ-ում Թուրքիայի նոր դեսպան Նամիկ Թանը ԱՄՆ Կոնգրես ներկայացված Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւն «անհիմն» անվանեց եւ հայտարարեց, որ Անկարան «իր դաշնակից ԱՄՆ-ից որեւէ թշնամական քայլեր» չի սպասում: Թուրք դիվանագետը նման հայտարարություն արեց Անկարայում թուրք-ամերիկյան հարաբերություններին նվիրված խորհրդաժողովի ժամանակ:
Ինչպես նշեց Թանը, Թուրքիան պատմական քայլի է գնացել` ստորագրելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունները: Նրա խոսքով, ԱՄՆ Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի քննարկումն ու ընդունումն անցանկալի լարվածության կհանգեցնի Անկարայի եւ Վաշինգտոնի հարաբերություններում, հաղորդում է Asbarez.com-ը:
Մեկնաբանելով Թուրքիայի դեսպանի հայտարարությունները` Ամերիկայի Հայ Դատի Հանձնախմբի` ԱՀԴՀ տնօրեն Արամ Համբարյանը հայտնեց հետեւյալը. «Թուրք դեսպանի առաջին հրապարակային մեկնաբանությունը հիասթափության ոգով էր, որ թուրքական կառավարությունն այդպես էլ չկարողացավ հասնել իր հիմնական նպատակին, հանուն որի Անկարան ստորագրեց Արձանագրությունները` դադարեցնել ԱՄՆ-ում եւ ողջ աշխարհում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացը»:
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը` ԱՀԴՀ ԱՄՆ հայ համայնքի խոշորագույն եւ առավել ազդեցիկ կազմակերպություններից մեկն է: Գործելով ԱՄՆ-ի ողջ տարածքում եւ համագործակցելով աշխարհի մյուս Հայ դատի հանձնախմբերի հետ, այն ակտիվորեն առաջ է մղում Ամերիկայի հայ համայնքի շահերը, այդ թվում նաեւ ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: ANCA-ն Առաջին աշխարհամարտից հետո Վահան Քարդաշյանի հիմնադրած Անկախ Հայաստանի ամերիկյան կոմիտեի (ACIA) իրավահաջորդն է: Քարդաշյանը Վաշինգտոնում Օսմանյան կայսրության հյուպատոսն է եղել: ACIA -ն ուներ 23 շրջանային գրասենյակներ ԱՄՆ-ի 13 նահանգներում: ANCA-ի ղեկավարն է Քեննեթ Խաչիկյանը, գործադիր տնօրենն է` Արամ Համբարյանը: