3 փետրվարի 2010 - 13:19 AMT
Անկարան խոսքից գործի է անցնում: Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն մեկնում է Շվեյցարիա, որտեղ ներկայացնելու է թուրքական կողմի մտահագությունները ՀՀ ՍԴ Հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ կայացրած որոշման առնչությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Հյուրիեթ» թերթը, Բեռնում Սինիրլիօղլուն կհանդիպի իր շվեյցարացի գործընկեր Մայքլ Ամբուլի հետ, որն, ինչպես գրում է թերթը, Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ 2008թ. գաղտնի բանակցությունների ճարտարապետներից մեկն է: Ըստ թուրքական աղբյուրի, Թուրքիայի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը մտադիր է Բեռնի ուշադրությունը հրավիրել այն բանին, որ, եթե Հայաստանն Արձանագրությունների սկզբնական գաղափարին իր հավատարմությունն ապացուցող քայլեր չկատարի, Թուրքիան չի կարողանա շարունակել այս գործընթացը:
Ինչպես հաղորդում է աղբյուրը, Թուրքիայի ԱԳՆ-ն զուգահեռ աշխատում է իրավական մի փաստաթղթի վրա, որն ուղարկվելու է Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա եւ Հայաստան: Շվեյցարիայից հետո հանդիպումներ են նախատեսվում Մոսկվայում, Վաշինգտոնում եւ Փարիզում: