2 փետրվարի 2010 - 14:42 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսը համարում է, որ Հայաստանի նախաձեռնող արտաքին քաղաքականությունը ձախողվել է: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ներկայացուցիչ Լեւոն Զուրաբյանը: Նրա խոսքերով, տվյալ քաղաքականությամբ ՀՀ նախագահը ցանկանում էր ստանալ գերտերությունների աջակցությունը, եւ թուլացնել լարվածությունը ղարաբաղյան հարցում: Սակայն, գործընթացը հանգեցրեց հակառակ արդյունքի:
«Այդ քաղաքականության արդյունքում մեծացել է Թուրքիայի դերը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Այն, ինչ պետք է համարվի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորում, վերածվել է հայ-թուրքական հակամարտության», - ընդգծել է նա:
Հայ ազգային կոնգրես: 2008թ. փետրվարի 19-ի ընտրություններից առաջ, նախագահության թեկնածու, Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի շուրջ ձեւավորվեց նախընտրական դաշինք, որն ոչ պաշտոնապես սկսեց կոչվել համաժողովրդական շարժում, որի կազմում ընդգրկվեցին շուրջ 20 քաղաքական կուսակցություններ եւ շարժումներ: 2008թ. մայիսի 2-ին Համաժողովրդական շարժման 2-րդ կոնգրեսում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն առաջադրեց Հայ ազգային կոնգրես ստեղծելու գաղափարը: 2008թ. օգոստոսի 1-ին հանրահավաքի ժամանակ հիմնվեց Հայ ազգային կոնգրեսը: ՀԱԿ-ի հիմնական պահանջներն են քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների վերականգնումը եւ արտահերթ ընտրությունների անցկացումը: