29 հունվարի 2010 - 14:00 AMT
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններից հետո Հայաստանի իշխանությունները պետք է մտածեն այն բանի վրա, որպեսզի կասեցնեն «Ժառանգություն» կուսակցության գործունեությունը: Նրա խոսքերով, նրանք վարում են հակապետական քաղաքականություն: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սահմանադրական իրավունք միություն» կուսակցության առաջնորդ Հայկ Բաբուխանյանը: Նրա խոսքերով, կուսակցության գործունեությունը վկայում է այն բանի մասին, որ այն աշխատում է ի օգուտ Թուրքիային եւ Ադրբեջանին:
Շոշափելով ֆուտբոլային դիվանագիտությանը, Բաբուխանյանը ասել է, որ Հայաստանի հեղինակությունը բավականին բարձրացրել է միջազգային հանրության աչքերում: «Հայաստանը դիտորդի դերից «դուրս եկավ դաշտ»», - նշել է Բաբուխանյանը: Նա նաեւ ընդգծել է, որ ֆուտբոլային դիվանագիտության մեկնարկով, աշխարհում Հայոց ցեղասպանության հարցը ավելի հաճախ է քննարկվում:
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողով-ը (ԵԽԽՎ)` Եվրոպայի խորհրդի կանոնադրական երկու մարմիններից մեկն է; խորհրդատվական մարմին է, որը կազմված է բոլոր անդամ երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչներից: ԵԽԽՎ-ն Եվրոպայի հնագույն միջխորհրդարանական համագործակցության մարմին է:
ԵԽԽՎ-ի անդամները նշանակվում են անդամ երկրների խորհրդարանների կողմից: Հինգ առավել խոշոր պետությունները, ներառյալ Ռուսաստանը, ԵԽԽՎ-ում ներկայացված են 18 անդամներով: Նվազագույն ներկայացուցչությունը` 2-ական պատգամավոր յուրաքանչյուր պետությունից: Ազգային պատվիրակությունը պետք է ընդգրկի խորհրդարանում ներկայացված բոլոր քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչներին,եւ պետք է համապատասխանի տղամարդկանց եւ կանանց հավասար ներկայացվածությունը: Ընդհանուր առմամբ ԵԽԽՎ-ին անդամակցում է 318 անդամ եւ 318 «տեղակալ»: