Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին ԱՄՆ-ին առաջարկել է Վրաստանն օգտագործել որպես ռազմական բեռները Աֆղանստան փոխադրելու տարանցիկ կետ:
ՆԱՏՕ-ի ուժերի համար միջանցքի ստեղծումը ենթադրում է վրացական նավահանգիստների, օդակայանների եւ այլ տրանսպորտային ինֆրակառույցների օգտագործումը: Սահակաշվիլին նշել է, որ արդեն քննարկել է այդ գաղափարը ԱՄՆ փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի հետ անցյալ տարի Վրաստան կատարած նրա այցի ժամանակ: Վրաստանի նախագահը նաեւ պնդում է, որ ԱՄՆ հետ ռազմական համագործակցությունը ոչ մի ձեւով Ռուսաստանի հանդեպ ռազմական զսպվածության գործոն չի ծառայելու: Ավելին, Սահակաշվիլիի կարծիքով, Աֆղանստանում օպերացիայի հաջողությունը Մոսկվայի շահերի ոլորտում է: «Չեմ կարծում, որ Ռուսաստանը կկարողանա բացահայտ հանդես գալ դրա դեմ»,- հայտնեց նա:
Վրաստանն արդեն ցուցաբերել է օգնություն Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի օպերացիայի գործում` 2009թ. նոյեմբերին այնտեղ ուղարկելով մի խումբ զինվորների` թվով 173 հոգի: Վրացի զինծառայողների երկրորդ խումբը պետք է Աֆղանստան մեկնի 2010-ի փետրվարին: Սահակաշվիլիի կարծիքով, այդ գործողությունները պետք է արագացնեն Հյուսիսատլանտյան դաշինքին Վրաստանի անդամակցության գործընթացը, հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
ISAF-ը Անվտանգության ապահովման միջազգային ուժ է, որը գլխավորում է ՆԱՏՕ-ի միջազգային ռազմական զորակազմը: Այն գործում է Աֆղանստանի տարածքում 2001 թ-ց: Անվտանգության ապահովման միջազգային ուժերը ստեղծվել են 2001 թ-ի դեկտեմբերի 20-ն համաձայն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի թիվ 1386 բանաձեւի:
Թալիբների ռեժիմի տապալումից հետո երկրում նրանց ներկայությունը անհրաժեշտ էր «աֆղանական Ժամանակավոր մարմնի Քաբուլում եւ հարակից տարածքներում անվտանգության ապահովելու համար, որպեսզի Ժամանակավոր մարմինը եւ ՄԱԿ-ի անձնակազմը կարողանան գործել անվտանգ պայմաններում»: 2003 թ-ի օգոստոսից ISAEF-ի հրամանատարությունը իրականացվում է ՆԱՏՕ-ի դաշինքի կողմից: