29 հունվարի 2010 - 20:12 AMT
Հայաստանը կարող է մթերքով ու սարքավորումներով ապահովել ՆԱՏՕ-ի եւ ԱՄՆ-ի`Աֆղանստանում գտնվող զորքերը: Ինչպես հաղորդում է CA-NEWS-ը, Պենտագոնը Հայաստանին, Վրաստանին, Ադրբեջանին, Ղազախստանին, Ղրղզստանին, Թաջիկստանին, Թուրքմենստանին, Ուզբեկստանին ու Պակիստանին թույլ է տվել վերոնշյալ ծառայությունները մատուցել Աֆղանստանում ամերիկյան ու նատոյական ուժերին: Բացի դրանից, այդ երկրներն իրավունք ունեն մասնակցելու Պենտագոնի հայտարարած տենդերներին:
1999 թվականին ընդունված «Առեւտրային համաձայնության մասին» օրենքի եւ 2009թ. հուլիսի 9-ի Հուշագրի համաձայն, Պենտագոնը պարտավոր էր միայն ամերիկյան մթերք ձեռք բերել:
Այդ բլոկի գլխավոր հարվածային ուժերը եղել են (եւ մինչ օրս մնում են) ԱՄՆ եւ Մեծ Բրիտանիայի բանակները: Բլոկը ձեւավորվեց «խորհրդային ռազմական սպառնալիքին» հակազդելու համար, ԽՍՀՄ ազդեցության ոլորտների ընդլայնումը թույլ չտալու համար: ՆԱՏՊ զինված ուժերի ընդհանուր թիվը 2008թ. վերջի դրությամբ կազմում էր մոտ 3,6 մլն մարդ:
Պաշտպանության վրա ընդհանուր ծախսերը հասնում էին 895 մլրդ դոլարի, այդ թվում` 300 մլրդ Եվրոպայի երկրների համար եւ 575 միլիարդ ԱՄՆ համար: ՆՀԱ նկատմամբ տոկոսներով ՆԱՏՕ-ի ծախսերը կազմում էին 2,6%, ընդ որում` ԱՄՆ-ի դեպքում այդ ցուցանիշը 4% էր, Եվրոպայի երկրների մոտ` 1,7%: 1994 թվականից ՆԱՏՕ-ն իրականացնում է «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագիրը` համագործակցություն 23 եվրոպական երկրների ու Կենտրոնական Ասիայի նախկին խորհրդային հանրապետությունների հետ, որոնք կազմակերպության անդամ չեն: