Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմետ Դավութօղլուն ցանկանում է, որպեսզի հայերն ու թուրքերը, որտեղ էլ գտնվեն, լավ հարաբերություններ ունենան:
«Մենք անհանգստանալո՞ւ ենք պատմության մասին, թե՞ կառուցելու ենք մեր ապագան: Մենք չենք ճանաչում Ցեղասպանությունը, քանի որ XIX դարում Անատոլիայում հայերն ու թուրքերը միասին են ապրել միեւնույն քաղաքներում ու գյուղերում, եւ ոչ մի լարվածություն»,- ասաց Թուրքիայի ԱԳ նախարարը` ելույթ ունենալով Լոնդոնում` Ռազմավարական հետազոտությունների միջազգային ինստիտուտում (IISS): Նրա խոսքով, Անկարան, ստորագրելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունները, ցանկանում է կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ եւ խաղաղ Կովկաս տեսնել, հաղորդում է Hurriyet Avrupa-ն:
Բելգիայում եւ Շվեդիայում Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար քրեական պատասխանատվություն է սահմանված (45 հազար եվրո տուգանքից մինչեւ 1 տարվա ազատազրկում): 2006թ. հոկտեմբերի 12-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանն օրինագիծ ընդունեց, որի համաձայն Հայոց ցեղասպանության ժխտումը կքրեականացվի, ինչպես Հոլոքոսթը: Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են նաեւ մի շարք ազդեցիկ ԶԼՄ-ներ` The New York Tumes-ը, BBC-ին, The Washington Post-ը, THe Associated Press-ը: