17 փետրվարի 2010 - 22:03 AMT
ՀՀ ԱԳՆ. Բաքուն փորձում է խուսափել էթնիկ զտումների եւ հայկական տարածքները բռնազավթելու պատասխանատվությունից
Հայտարարելով Լեռնային Ղարաբաղի Շահումյանի, Մարտակերտի եւ Մարտունու շրջանների Ադրբեջանին պատկանելիության մասին` այդ երկրի ԱԳՆ-ն փորձում է խուսափել այդ տարածքներում Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ իրականացված ագրեսիայի արդյունքում էթնիկ զտումների ու օկուպացիայի համար պատասխանատվությունից: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳՆ-ն մամլո քարտուղարը<b>Տիգրան Բալայանը</b>, մեկնաբանելով Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն պաշտոնական ներկայացուցիչ Էլհան Պոլուխովի հայտարարությունները:
«Տարօրինակ կլիներ, եթե ադրբեջանական կողմը գոնե մեկ միջազգային իրավական փաստաթուղթ ներկայացներ, որը թույլատրում է էթնիկ զտումներ կատարել, դա արդարացնելով իբր թե «սեփական տարածքում» դրանց իրականացմամբ», - ասել է նա::
Ավելի վաղ ՀՀ ԱՀ նախարարը հայտարարել է, որ. «պետք է լուծվեն Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված Մարտակերտի, Մարտունու եւ Շահումյանի հարցերը, եւ այդ տարածքներ փախստականների վերադարձը», - ասել է ԱԳ նախարարը: Նրա խոսքերով ղարաբաղյան հակամարտության հետեւանքները պետք է լուծվեն զուգահեռ այդ հակամարտության պատճառների հետ: