5 մարտի 2010 - 14:36 AMT
Համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն 2009-ին իր գործունեության արդյունքը լիովին հաջողված է համարում, Երեւանում հայտարարել է բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը` ամփոփելով 2009-ի գործունեության արդյունքները:
Բանկի հրապարակված շահույթը մինչեւ հարկադրումը կազմել է 2.6 մլրդ դրամ, ինչը մոտ 48 տոկոսով ցածր է անցյալ տարվա ցուցանիշից: Բանկի ակտիվներն աճել են 11,5 տոկոսով` կազմելով 136 մլրդ դրամ: Տրամադրված վարկերի ծավալը կրճատվել է մոտ 10 տոկոսով` կազմելով 66 մլրդ դրամ: Դեպոզիտներն աճել են 30 տոկոսով` մինչեւ 111 մլրդ դրամ:
Հատկացվող վարկերի ծավալների կրճատումը Քլիֆորդը բացատրել է անցյալ տարի երկրի անկայուն տնտեսական իրադրությամբ: