23 մարտի 2010 - 16:28 AMT
«Յունիբանկ»-ի բաժնետերերըորոշումեն կացարել ավելացնելուբանկիկանոնադրական կապիտալը 2,8 մլրդ դրամով, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը: Համալրումից հետո այնկկազմի 11,4 մլրդ դրամ:
«Կանոնադրական կապիտալի ավելացումը համապատասխանում էբանկիզարգացմանռազմավարությանը` ուղղվածգործունեության ծավալների մեծացմանն ինչպես մանրածախ, այնպես էլ` կորպորատիվ ոլորտներում»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Բացի դրանից, հաղորդագրության համաձայն, կապիտալի համալրումն անհրաժեշտ է «Յունիբանկ»-ին գործունեության հետագա ընդլայնման եւ 35 տոկոսով վարկային ներդրումների ծավալների ավելացման նպատակով: 2010թ.-ին բանկը նախատեսում է վարկային պորտֆելը հասցնել 90 մլրդ դրամի:
Այս տարվա մարտի 1-իդրությամբբանկիընդհանուր ակտիվներըկազմել են 108 մլրդ դրամ, գերազանցելով նախորդ տարվանույնժամանակահատվածի ցուցանիշը 46 տոկոսով: 2009թ.-իարդյունքներով «Յունիբանկ»-ն ակտիվների ծավալով ՀՀ բանկային համակարգում զբաղեցրել է հինգերորդ տեղը: Արդյունաբերության ոլորտին բանկն ուղղել է 24,4 մլրդ դրամ` զբաղեցնելով առաջին տեղը ՀՀ բանկային համակարգում: Ֆիզիկական անձանց վարկավորման ծավալներով «Յունիբանկ»-ը զբաղեցրել է երկրորդ տեղը: ֆիզիկական անձանց բաժին է ընկել բանկի վարկային ներդրումների 42 տոկոսը:
2001թ. հոկտեմբերին հիմնադրված «Յունիբանկ»-ի բաժնետերը «Ռիպատոնսո Հոլդինգս Լիմիթեդն» է (100 տոկոս): Բանկը UFAD-ի ծրագրի մասնակից է, որը նպաստում է ներդրումներին գյուղական վայրերում, միջազգային բանկի ABN AMRO ռիսկերի կառավարման ծրագրի մասնակից է, ինչպես նաեւ Փոքր ու միջին ձեռնարկատիրությանն աջակցող ազգային կենտրոնի ծրագրի մասնակից է: