29 մարտի 2010 - 16:38 AMT
Ղազախստանում LTE ցանցի փորձնական թողարկման հաջողության դեպքում «Վիմպելկոմը» տեխնոլոգիան տեղափոխելու է այն երկրներ, որտեղ առկա է իր ներկայությունը, այդ թվում` Հայաստան: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում ասել է «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: «Այդ հարցում շատ կարեւոր է, որ ցանցի շինարարության պլանների վրա ազդելու է նաեւ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) որոշումը հաճախականությունների դիապազոնի մասին, որի արդյունքում կթույլատրվի ցանցի կառուցումը Հայաստանում: Մեր տեսանկյունից, օպտիմալ են համարվում 700-800 Mhz հաճախական ությունները»,- նշել է նա:
«Վիմպելկոմ» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Տորբախովն իր հարցազրույցներից մեկում հայտարարել է Ղազախստանում LTE ցանցի փորձնական կառուցման մասին: Դա ԱՊՀ տարածքում նման շինարարություն իրականացնելու առաջին փորձն է լինելու:
Իսկ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը հայտնել է ընթացիկ տարվա մեջ Հայաստանում չորրորդ սերնդի (4G) ցանց ներմուծելու մասին` հիմնված LTE տեխնոլոգիաների վրա: Իր հերթին, Հայաստանում բջջային կապի երրորդ օպերատոր Orange Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Բրունո Դյութուան, պատասխանելով իր բլոգի այցելուների հարցերին, նշել է, որ ընկերությունը դեռ մտադիր չէ փոխարինել 3G+ տեխնոլոգիան չորրորդ սերնդի կապով: