9 ապրիլի 2010 - 13:52 AMT
Հայաստանն իրականացնում է լողացող փոխարժեքի քաղաքականություն, և ազգային արժույթի փոխարժեքի կտրուկ տատանումները շուկայական գործընթացների արդյունք են, Երևանում լրագրողներին մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան:
“Տնտեսագետները դժվարությամբ են կանխատեսում ազգային արժույքի փոխարժեքի ընթացքը, քանի որ դրա վրա ազդում են շատ գործոններ: Հայաստանի բնակչությունը պետք է ընտելանա լողացող փոխարժեքի քաղաքականության պայմաններին”,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված նա նշեց, որ փոխարժեքը հաճախ տատանվում է “փողոցային” վերավաճառողների գործունեության արդյունքում, այլ ոչ թե խոշոր կազմակերպությունների, ինչն իր մեջ սթրեսային իրավիճակներ է կրում և որոշ կորուստներ է ենթադրում: “Այն երկրներում, որտեղ տնտեսությունը սկսում է կայունանալ, ազգային արժույթն ամրապնդվում է”,- ասել է նա: