20 ապրիլի 2010 - 16:23 AMT
Այսօր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նոր ռուսաստանցի համանախագահը ժամանել է Բաքու: Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ լրատվական գործակալությունը, ԵԱՀԿ ՄԽ նոր համանախագահ է դարձել Իգոր Պոպովը: Նա ժամանել է Բաքու նախորդ համանախագահ Յուրի Մերզլյակովի հետ: Նոր համանախագահը նշել է, որ կաշխատի իր ավանդը ներդնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ: “Շարունակվում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման արագացված գործընթացը: Ես իմ գործունեությունը համանախագահի պաշտոնում կուղղեմ հակամարտության շուտափույթ կարգավորմանը և կշարունակեմ գործունեությունս այն տեղից, որտեղ կանգ է առել նախորդ դիվանագետը: Ռուսաստանի դիքրորոշումն այս հակամարտության վերաբերյալ հայտնի է և մնում է անփոփոխ: Կարևորը բանակցությունների բարձր ակտիվությունը չկորցնելն է”,-ասել է Պոպովը:
Ամերիկացի համանախագահ Ռոբերտ Բրադտկեն կժամանի Ադրբեջան այսօր ցերեկը: Ֆրանսիացի համանախագահ Բերնար Ֆասիեն այս անգամ չի միացել իր գործընկերներին: Համանախագահները կբանակցեն Ադրբեջանի պաշտոնյաների հետ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ:
Ի.Պոպովը ծնվել է 1945թ.: 1976-ին ավարտել է Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտը: 2000թ. նշանակվել է ԱՊՀ երկրների առաջին դեպարտամենտի փոխտնօրեն: Ունի 2-րդ աստիճանի արտակարգ և լիազոր դեսպանի կոչում: ՌԴ նախագահի հրամանագրով 2005թ. հուլիսի 15-ին նշանակվել է ՌԴ դեսպան Մոզամբիկում: 2006թ. ի վեր նա կատարել է նաև Սվազիլենդում Ռուսաստանի դեսպանի պարտականությունները: