Վրացական ընդդիմությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, թե Վերին Լարսի անցակետի բացումը հարկավոր էր միայն Ռուսաստանին: Հայկական կողմը օգտվելու է դրանից միայն 2 ամառային ամիսների ընթացքում` գյուղմթերքի տեղափոխման համար: Մնացած ժամանակահատվածում Ռուսաստանը զինելու է Գյումրիում տեղակայված իր ռազմակայանը: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել բեռնափոխադրումների «Ապավեն» ընկերության տնօրեն Գագիկ Աղաջանյանը:
Նա նշել է, որ սահմանային անցակետը հագեցած է ամենաժամանակակից տեխնիկայով, ուստի հնարավոր չէ առանց վրացական կողմի իմացության սպառազինություն անցկացնել այդտեղով:
Ըստ Աղաջանյանի, բեռնափոխադրումները Նովոռոսիյսկից Երևան Սև ծովով 15-20 օր էին տևում, իսկ Վերին Լարսի բացումով այդ ժամանակը կրճատվեց, հասնելով 12 ժամի: Ընդ որում, բեռնափոխադրումների գինն էապես չնվազեց և կազմում է 10-12 տոկոս: Այդ ցուցանիշը փորձում են հասցնել 20-25 տոկոսի:
Մարտ-ապրիլ ամիսներին Վերին Լարսով անցել է 500 միավոր տրանսպորտային միջոց, իսկ մայիսի 21-ի դրությամբ վրացական սահմանի մոտ ռուսական կողմից անցակետի բացմանն էր սպասում 20 միավոր տեխնիկա: