Կոսովոյի վերաբերյալ Հաագայի դատարանի որոշումը ցույց է տալիս, որ ազգերի ինքնորոշման իրավունքն առաջնային է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի նկատմամբ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակ Սամվել Նիկոյանը:
Ըստ Նիկոյանի, վերոնշյալ սկզբունքները չեն հակասում միմյանց, քանի որ տարածքային ամբողջականության սկզբունքը գործում է այն դեպքում, երբ ՄԱԿ-ի մի պետությունը հավակնում է մեկ այլ պետության տարածիք վրա: «Իսկ ժողովրդների ինքնորոշման իրավունքը գործում է այն դեպքում, երբ ազգային փոքրամասնությունն իր իրավունքների ոտնահարման պատճառով և ըստ միջազգհային օրենսդրության անջատվում է ու ստեղծում սեփական պետություն»,-ասել է խորհրդարանի փոխխոսնակը:
Ինչպես նշել է Նիկոյանը, Ադրբեջանի նախագահը պետք է եզրակացություն անի Կոսովոյի նախադեպից, քանի որ միջազգային պրակտիկայում մեծապես կարևորվում է ժողովրնդերի ինքնորոշման իրավունքը, ոչ թե տարածքային ամբողջականությունը: «Ադրբեջանական հանրության աչքում ներկայացնելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքը որպես գերակայող բանակցություններում և, միևնույն ժամանակ, չկարողանալով արդարացնել հանրության հույսերը, Իլհամ Ալիևը ստիպված կլինի պատասխան տալ իր երկրի հանրության առջև»,-ասել է Սամվել Նիկոյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը նշել է նաև, որ Հայաստանի խորհրդարանը կօգտագործի Հաագայի դատարանի որոշումը ԼՂՀ միջազգային ճանաչման համար:
Նիկոյանը նաև աննպատակահարմար համարեց ԼՂՀ անկախության ճանաչումը Հայաստանի կողմից այս պահի դրությամբ, սակայնհ լիովին չբացառեց դա ապագայի համար: Այս պահի դրությամբ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում և հայկական կողմը հավատարիմ է այդ գործընթացին: Եթե Ադրբեջանը փակուղի տանի բանակցային գործընթացը, շարունակի խախտել հրադադարի ռեժիմը, ապա Հայաստանը կարող է ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը: Ըստ իս, դա հայկական կողմի հավանական քայլերից մեկն է»,-ասել է Նիկոյանը: