4 սեպտեմբերի 2010 - 17:10 AMT
Այն, ինչ-որ այսօր առավոտյան տեղի ունեցավ, օգոստոսի 31-ին տված իր զոհերի համար վրիժառության ադրբեջանական կողմի անհաջող փորձն էր: Այս մասին PanARMENIAN.Net –ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է «Կովկաս» ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ, քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը` մեկնաբանելով առավոտյան Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ԶՈՒ շփման գոտում տեղի ունեցած միջադեպը:
Սակայն այդ միջադեպը հայկական կողմի համար հարմար առիթ դարձավ հունիսի 18-ին ադրբեջանական դիվերսիային զոհ դարձած մեր զինծառայողների վրեժը լուծելու համար: Նա նշել է նաև, որ երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը համարի է, թե արդեն շատ զոհ է տվել, միգուցե դիվերսիոն հարձակումները ժամանակավորապես դադարեցվեն: Նրա խոսքերի համաձայն, նմանատիպ իրադրություն է եղել նաև 2008 թ. մարտի 3-4-ին, երբ Ադրբեջանի հերթական դիվերսիոն հարձակման ժամանակ Ադրբեջանը կորցրեց մի ամբողջ հետախուզական վաշտ:
Խոսելով այն մասին, թե Իլհամ Ալիևն ինչպես պետք է արդարանա իր ժողովրդի առաջ, Մինասյանն ասել է, որ Ալիևն ավելի լուրջ խնդիր ունի: «Նա պետք է բացատրի, թե ինչու ռազմատենչ այդքան հայտարարություններից հետո մինչ օրս պատերազմ չի սկսել, այսինքն` այն ինչ խոստանում էր», - ասել է Սերգեյ Մինասյանը: